NAMEN IN CILJI PROJEKTA
Osnovni namen projekta je okrepiti vlogo šole v zaščiti duševnega zdravja in vzgoji otrok ter s tem prispevati k njihovi psihosocialni dobrobiti in družbenemu kapitalu skupnosti. Projekt si prizadeva aktivirati šolske varovalne dejavnike in vire za krepitev duševnega zdravja, ponuditi pomoč otrokom, izpostavljenim dejavnikom tveganja, ter nuditi podporo otrokom s težavami znotraj šole in v lokalnem okolju. Poleg tega povezuje skrb za psihosocialno dobrobit in duševno zdravje posameznikov s socializacijo otrok za njihovo aktivno prosocialno delovanje in družbeno odgovornost (krepitev solidarnosti v oddelkih, šolah in lokalnih skupnostih). Podpira prizadevanja za krepitev solidarnosti v oddelkih, šolah in lokalnih skupnostih.
FILOZOFIJA PROJEKTA
Program gradi na ugotovitvah o tem, da nizkopražna pomoč, ki je ne izvajajo specialisti strokovnjaki, lahko pomaga mnogim otrokom uspešno obvladovati dejavnike tveganja in predstavlja podporo otrokom, ki imajo duševne težave ali motnje in so obravnavani pri strokovnjakih ali zaradi nedostopnosti strokovne pomoči v takšno obravnavo niso vključeni.
Projekt je usmerjen v aktiviranje sistemskih šolskih in skupnostnih virov podpore in pomoči otrokom s težavami in krepitvi psihične odpornosti vseh učencev.
DEJAVNOSTI
Dejavnosti so namenjene šoli kot celoti ali celotnim skupinam deležnikov šolskega procesa; reševanju posamičnih problemov; učiteljem za spodbudo in podporo v procesih pomoči otrokom s težavami in pri reševanju problemov oddelčne ali druge skupine; vzpodbujanju aktivne udeleženosti otrok v dejavnostih zaščite duševnega zdravja in dobrobiti oddelčne, šolske ali lokalne skupnosti.
AKTIVNOSTI
- priprava gradiv in podpora pri načrtovanju aktivnosti
- načrtovanje aktivnosti, v katere bodo vključeni vsi učenci
- razvijanje vrstniške pomoči in vzpostavljanje prostovoljskih dejavnosti ali krepitev že obstoječih
- krepitev sodelovanja z lokalno skupnostjo in pridobivanje podpore lokalne skupnosti za dejavnosti šole
- druge dejavnosti
Projektni tim sestavljajo: Lilijana Sulič, Teja Gale, Špela Sušanj, Kaja Batistič, Teheira Leskovar Bolterstein, Mateja Bavčar.