Skoči na glavno vsebino
Sedež: (05) 335 81 00, POŠ Ledine: (05) 333 29 83 o-ms.ng@guest.arnes.si

Zdrava šola

Evropska mreža zdravih šol (The European Network of Health Promoting Schools) je nastala kot strateški projekt pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije (Urad za Evropo), Sveta Evrope in Evropske komisije.

Slovenija se je z 12 pilotskimi šolami, med katerimi je tudi naša, priključila Evropski mreži zdravih šol leta 1993. Projekt sta podprla Ministrstvo za zdravje in Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport, Inštitut za varovanje zdravja RS pa je bil naš nacionalni podporni center.

Z vključitvijo v projekt smo se zavezali, da bomo upoštevali 12 kriterijev, ki so bili oblikovani v Evropski mreži zdravih šol:

  1. Aktivno bomo podpirali pozitivno samopodobo vseh učencev s tem, da bomo pokazali, da lahko prav vsak prispeva k boljšemu življenju v šoli.
  2. Skrbeli bomo za vsestranski razvoj dobrih medsebojnih odnosov med učitelji in učenci, učitelji med seboj ter med učenci.
  3. Potrudili se bomo, da bodo socialni cilji šole postali jasni učiteljem, učencem in staršem.
  4. Vse učence bomo spodbujali k različnim dejavnostim tako, da bomo oblikovali raznovrstne pobude.
  5. Izkoristili bomo vsako možnost za izboljšanje šolskega okolja.
  6. Skrbeli bomo za razvoj dobrih povezav med šolo, domom in skupnostjo.
  7. Skrbeli bomo za razvoj povezav med osnovno in srednjo šolo zaradi priprave skladnega učnega načrta zdravstvene vzgoje.
  8. Aktivno bomo podprli zdravje in blaginjo svojih učiteljev.
  9. Upoštevali bomo dejstvo, da so učitelji in šolsko osebje zgled za zdravo obnašanje.
  10. Upoštevali bomo komplementarno vlogo, ki jo ima šolska prehrana pri učnem načrtu zdravstvene vzgoje.
  11. Sodelovali bomo s specializiranimi službami v skupnosti, ki nam lahko svetujejo in pomagajo pri zdravstveni vzgoji.
  12. Vzpostavili bomo poglobljen odnos s šolsko zdravstveno in zobozdravstveno službo, da nas bosta dejavno podprli pri učnem načrtu zdravstvene vzgoje.

V Ottavski listini promocije zdravja (1986) piše, da so ključni elementi promocije zdravja v šolah:

  • Politika zdravja v šolah. Šola oblikuje lastno politiko, ki jo vključi v svoje dokumente. Pred tem pa o prednostnih nalogah, ciljih in izzivih razpravlja z učenci, učitelji in starši.
  • Šolsko fizično okolje zajema vse prostore v šoli in okoli nje.
  • Šolsko socialno okolje je izjemnega pomena, saj vemo, da na vzdušje in klimo bistveno vpliva kakovost medsebojnih odnosov.
  • Individualne veščine/spretnosti in akcijska kompetenca
  • vključevanje zdravja v formalni in neformalni kurikul.
  • Zdravstvene službe, ki šoli nudijo oporo pri spremljanju in ocenitvi zdravstvenega stanja.

Šolski tim se sreča večkrat letno. Pred pričetkom in na koncu šolskega leta načrtujemo in evalviramo opravljene dejavnosti. V mesecu juliju vodja projekta izpolni obrazec za načrtovanje in evalvacijo nalog Zdravih šol preko spletnega obrazca. Nacionalni inštitut za javno zdravje pripravi analizo opravljenega dela.

Prisotni moramo biti na rednih regijskih srečanjih, ki so organizirana trikrat letno in poenotena na nivoju države. Obravnavamo različne teme, vezane na področje zdravja, informirajo nas o dogodkih in dejavnostih, povezanih z zdravjem. Vsako leto sledimo razpisani rdeči niti. V šolskem letu 2024/2025 je naslov rdeče niti »ZA VARNO IN VKLJUČUJOČE ŠOLSKO OKOLJE«. Poleg tega bomo pozornost namenili tehtanju šolskih torbic, kar bodo izvajali razredniki na razrednih urah. Pozornost bomo posvetili tudi izboljšanju medsebojnih odnosov ter promociji zdravja na šoli, ki bo zajela vse deležnike z izvajanjem različnih dejavnosti.

V okviru zdrave šole nadaljujemo z dejavnostmi, ki smo si jih zastavili v projektu »Uživajmo v zdravju«, ki se je izvajal v šolskem letu 2016/17. Glavna področja delovanja :

  • gibalni odmor,
  • kultura prehranjevanja in
  • aktivno sodelovanje s člani Centra za krepitev zdravja na področju Zdrav življenjski slog otrok in družine.

Na šoli nadaljujemo s projektom Vodna šola. V vodni šoli učenci in zaposleni redno pijejo vodo, ki si jo natočijo iz pipe. To pozitivno vpliva na počutje, zdravje, šolsko delo in na dobrobit planeta, saj zmanjšamo porabo plastike. Učenci in zaposleni imajo svoje bidončke za vodo. Vodo pijejo v vodnih odmorih – pred začetkom učne ure in pri kosilu, ob spodbudi učiteljev / zaposlenih. Vodne šole so povezane v slovensko in mednarodno mrežo vodnih šol.

Udeležili se bomo tabora učencev Zdravih šol prvega kroga.

Zdrava šola bo tekom šolskega leta oblikovala Listino zdravja, kjer bodo napisane vse dejavnosti, ki se izvajajo pod okriljem Zdrave šole in bo priloga Letnemu delovnemu načrtu.

V program Zdrave šole bomo vključili 3 aktivnosti, ki bodo potekale v okviru Akcijskega načrta 2024/25 Mreže za duševno zdravje za Goriško:

  1. Vzpostavitev trajne info točke/ kotička za duševno zdravje z gradivi in vsebinami za področje duševnega zdravja
  2. Vključitev šole v svetovno akcijo Prekolesarimo svet ‘’V skrbi za duševno zdravje ljudi prekolesarimo svet od Bovca do Pirana’’
  3. Ustvarjanje na temo ‘’ Tisto lepo v mojem življenju’’

V naslednjem šolskem letu bomo obeležili 30 let sodelovanja s CIRIUS Vipava. Priprave bodo potekale v tekočem šolskem letu. Srečanja smo začeli s podprojektom sprejemanje drugačnosti. Izhajali smo iz knjigice Veveriček drugačne sorte.

 

Prispevki:

Orodna vrstica za dostopnost